Contents[Hide]

Приймаючи рішення про видачу споживчих або цільових кредитів, банк детально перевіряє анкети всіх потенційних позичальників. Звертає увагу на клієнтів, готових надати заставу по майбутній позиці. В якості забезпечення розглядає ліквідне майно, включаючи нерухомість і автомобілі. Таким способом знижує ризики неповернення коштів клієнтом і змушує самого позичальника справно виплачувати кредит. Адже в період дії кредитного договору права на заставу клієнт тимчасово передає фінансовій організації. Цим і підтверджує не тільки свою фінансову спроможність, а й відповідальність за взяті зобов'язання перед банком.

Чи потрібно брати кредит під заставу майна?

Іноді банківський кредит є єдиним способом отримання великої суми на навчання, лікування, ремонт, подорож, відкриття бізнесу. Також дозволяє придбати житло, якщо потрібна квартира молодій сім'ї. При цьому вимагає відповідального ставлення позичальника до своїх боргових зобов'язань, особливо, якщо розстрочка або позика видана під забезпечення (розглядається житлова або комерційна нерухомість, автомобіль, твори мистецтва, коштовності та ін.).

  1. Застава підвищує шанси клієнта на отримання позики.
  2. Позика видається за ставками, на 1-2% нижче стандартних, що вже дозволяє економити на розмір щомісячних платежів.
  3. Дає можливість додатково домовлятися про умови, за якими надається розстрочка або кредит.

Але, віддана в заставу нерухомість (єдина або батьківська квартира, будинок, дача, земля) може перейти у власність банку, якщо розстрочка або борг по кредитним договором не буде своєчасно погашений. Таким способом можна позбутися житла - квартира відійде кредитору. Щоб подібного не сталося, звернення в банк має бути обґрунтованим, а розстрочка - виправданою. Подумайте, чи потрібна вам дійсно така велика сума під заставу і як ви будете її виплачувати. Наприклад, подібна розстрочка стане виходом, якщо потрібна нова квартира під заставу вже наявної. Банк часто розглядає подібні варіанти і дає схвалення за заявками. Також можна оформляти позику під заставу, якщо у власності вже є нерухомість. В цьому випадку квадратні метри здають в оренду з метою отримання додаткового доходу. Вирученими грошима буде повністю або частково перекриватися розстрочка, що дозволить витрачати менші суми з сімейного доходу на кредит.

Види кредитів під заставу нерухомості

Якщо у власності позичальника є нерухомість, він може розраховувати на отримання великої позики у фінансовій організації або МФО. Більш вигідні умови надає банк, але застава обов'язково оцінюється експертами, перевіряються документи на нерухомість і кредитна історія самого позичальника. Тому, оформлення документів займає 7-10 робочих днів. Набагато швидше процедура відбувається в МФО, але в цьому випадку розстрочка пропонується за завищеними в кілька разів відсотковими ставками, що автоматично робить кредит дорожче. Сама ж вартість нерухомості знижується, а це вже не вигідно для клієнта.

Під заставу можна отримати:

  • споживчий кредит - з оплатою страховки на нерухомість;
  • іпотеку - з умовою, що застава буде застрахована;
  • кредит на розвиток бізнесу - з обов'язковим оформленням поліса.

В кожному випадку банк проводить оцінку майна, визначає його рентабельність, попит на ринку і можливість подальшого продажу в разі, якщо розстрочення не буде виплачене своєчасно. Також визначає, на яку суму може видати кредит готівкою, з огляду на, у скільки оцінено заставу.

Чим небезпечна позика під заставу нерухомості

Кредит на споживчі цілі або покупку квартири, машини буде виданий в розмірі, що не перевищує 70-80% від суми, в яку була оцінена застава. Тому, позичальник може отримати позику в меншому обсязі, ніж розраховував. А в разі придбання квартири або машини, клієнтові доведеться самостійно збирати / шукати кошти на початковий внесок у розмірі 15-20% від загальної вартості покупки.

  1. Оцінювачі занижують вартість заставного майна, в порівнянні з ринковою. Така нерухомість, автомобілі автоматично знижуються в ціні, що зменшує суму кредитування.
  2. Будь-який кредит із забезпеченням обов'язково супроводжується страховкою, додатковими комісіями (іноді прихованими). Тому, підсумкова сума щомісячних внесків може перевищити ту, на яку спочатку орієнтує банківський консультант - будьте до цього готові.
  3. Якщо при виплаті позики будуть прострочення, банк має право конфіскувати заставу, щоб продати її і погасити проблемний кредит. В цьому випадку позичальник втрачає раніше виплачені банку гроші і своє майно, нерухомість. Причому остання «йде з молотка» з метою максимально швидкого продажу.

Заставу, на яку оформлений кредит із забезпеченням, не можна продати, обміняти або здати в оренду без відома банку. Застава (квартира, будинок, машина) буде знаходитися у власності фінансової організації до моменту повної виплати отриманої позики з відсотками. Хто брав такий кредит, знає, що навіть ремонт у заставній квартирі повинен бути узгоджений з кредитором.